Umělecké sympozium Jana Němčíka 2018

Tématika: Inspirace Vysočinou,

Rádi bychom Vás pozvali jako účastníka na letošní XVI. ročník uměleckého sympozia, které se bude konat v Kamenici nad Lipou v období 21.7. 2018 – 4.8. 2018.

   Výtvarníci se již několik let během letních měsíců setkávají při umělecké tvorbě na zámku v Kamenici nad Lipou, kde se každoročně realizuje záměr bývalého ředitele Edscha Kamenice pana Jana Němčíka, založit tradici malířských sympozií a podpořit české umění.

Díla, která autor vytvoří, zůstávají jeho majetkem. Jedno dílo – (sólo, diptych, triptych, série) po dohodě s pořadatelem předá na vernisáži výstavy do vlastnictví firmy EDSCHA AUTOMOTIVE KAMENICE s.r.o. protihodnotou za poskytnuté služby a materiál.

   Autor zároveň souhlasí s reprodukováním své práce a se zveřejněním v  sympoziálním sborníku.

   Každý autor má plnou tvůrčí svobodu, ale vzhledem k tomu, že se sympozium pořádá na Vysočině, pořadatel předpokládá, že díla vytvořená pro galerii budou tímto prostředím inspirována.

Vltavotýnské symposium drobné grafiky / výstava účastníků

Vltavotýnské symposium drobné grafiky / výstava účastníků

SYMPOSIUM

6. – 9. 6. 2018

Městský dům dětí a mládeže Týn nad Vltavou

VÝSTAVA

30. 6. – 26. 8. 2018, vernisáž 29. 6. v 17 h – Městská galerie Týn nad Vltavou / Dům U Zlatého slunce

Milan Bauer, Zbyněk Hraba, Cecilia Chiavistelli, Víťazoslav Chrenko, Josef Odráška, Miroslav Petřík, Anna Maria Szalwa, +hosté výstavy: Eva Hašková, OA, SOŠ a SOU Třeboň

Ústředním tématem III. ročníku symposia je knižní značka. Tímto zaměřením chceme zohlednit letošní 100. výročí Spolku sběratelů a přátel exlibris. Navzdory tématu jsme však nepozvali jenom tvůrce exlibris. Naším záměrem je obohacovat svět tradiční grafiky o nové přístupy a otevřít se do budoucna i možným experimentům.

Již potřetí do Týna, coby účastník symposia, přicestoval Milan Bauer, a dodělal tak třetí část triptychu „T.nská zvířena“. Ke kohoutovi a chrtovi z minulých ročníků přidal rybu vznášející se nad městem. Zachytil rovněž objekt Čestmíra Sušky, který je aktuálně instalován v parku u řeky. Pro exlibris zvolil motiv staré lodi s věnováním Miroslavovi Petříkovi. Tvorbě exlibris se věnuje od roku 1982. Návštěvu si podruhé zopakoval Víťazoslav Chrenko. Své dvě exlibris věnoval jubileu Spolku sběratelů a přátel exlibris, jehož je členem. Grafika Měsíční svit zobrazuje noční romantickou scénu s rostlinným motivem. V druhém případě kombinuje ženský motiv s imaginárním stromem a náznaky domků, které znázorňují domov (Sen o domově). Jeho ambicí bylo grafiky vyrýt takovým způsobem, aby byly na hranici možností linorytu. Víťazoslav Chrenko se tvorbě exlibris věnuje téměř výhradně, stejně jako je věrný technice linorytu. Jeho oblíbeným tématem jsou exlibris s motivy slovenských hradů a zámků. Nově pozvaným je Zbyněk Hraba. V barevném linorytu zde vytvořil exlibris pro Týn nad Vltavou. Barevným soutiskem matric se hlásí k odkazu Josefa Váchala a vyrývá zátiší, portréty, krajinné motivy ve všech ročních obdobích, při čemž nechybí ani „váchalovská“ Šumava. Od konkrétních forem občas odskakuje k abstraktnějším polohám, kde dominuje výrazná barevnost založená na kontrastu barev a na dekorativním pojetí. Josef Odráška, taktéž pozvaný poprvé, vymyslel netradiční exlibris: oboustranný tisk ve formě knižní záložky. Na ní zobrazil krokodýla, který „žere knihy“. Krokodýla s knihou však identifikujeme až po určité době. Josef Odráška je totiž sestavil z lineárních motivů, autorem nazývaných „špagety“. Podle nich jeho tvorbu můžeme identifikovat, i když, jak ukazuje i naše výstava, používá i jiné, reálnější, nebo naopak ještě více stylizované formy. Cecilia Chiavistelli (na symposiu poprvé, ale ve vltavotýnské galerii v minulosti několikrát vystavovala) natiskla černou a bílou verzi exlibris U Zlatého slunce. Jako podklad si zvolila střihový papír, který

ve své volné tvorbě často používá ve formě kašírované techniky. Exlibris Anny Marii Szalwy je inspirováno divadelním představením ,,Xięgi Schulza’’ (Schulzovy knihy), jehož premiéra probíhala v Polském divadle (Teatr Polski) ve Vratislavi zrovna ve dnech vltavotýnského symposia. Umělkyně pro tuto hru vytvářela animovaný scénografický prvek. Její exlibris je poctou a památkou na představení. Sedmičku účastníků uzavírá Miroslav Petřík. V technice leptu a akvatinty vytvořil půvabný exlibris pro manžele Hartmanovy. Exlibris i volné grafiky bývají s přírodním, architektonickým, nebo hudebním motivem. Objevují se i portréty známých osobností ze světa výtvarného či hudebního umění, ale také sportu. Miroslav Petřík je členem Spolku sběratelů a přátel exlibris. Velkým přínosem byla účast pana Milana Dřímala, mistra tiskařského oboru, který všem účastníkům grafiky vytiskl.

Jako host výstavy se svými drobnými grafikami představuje Eva Hašková. Její technikou je rovněž lept v kombinaci s akvatintou. V prostoru galerie hostuje OA, SOŠ a SOU Třeboň, jejíž posluchači pod vedením Petra Janského vytvořili objekty na téma kniha/exlibris. Výběr z těchto děl společně s dalšími skleněnými objekty doplňuje hlavní expozici galerie a pokračuje také v prostoru černé kuchyně.

Cesta do černé kuchyně vede přes dvorek, kde jsou nainstalována malířská díla účastníků plenéru u řeky Outdoormalba, který proběhl 19. 5. 2018 paralelně s festivalem Vltava Open. Výstavu na dvorku s názvem Outdoormalba tvoří plátna Conrada Erica Armstronga a Ladislava Hodného a akvarel Marie Michaely Šechtlové.

Poděkování za spolupráci a pomoc patří těmto osobnostem:

Kolegové a kolegyně z MCKV a MěDDM, Alois Sassmann, Milan Dřímal, Vlastimil Sobota, Veronika Hanušová

Petra Herotová

Vltavotýnské symposium drobné grafiky / výstava účastníků a hostů

Outdoorvýstava / Conrad Eric Armstrong, Ladislav Hodný, Marie Michaela Šechtlová

30. 6. – 26. 8. 2018

vernisáž v pátek 29. 6. v 17 h

hudební doprovod: Kapela MP3

doprovodný program:

sobota 21. 7. v 16 h komentovaná prohlídka s kurátorkou galerie

neděle 12. 8. v 15 h koncert Old Steamboat Jazz Band

Městská galerie Týn nad Vltavou

Dům U Zlatého slunce, náměstí Míru 37

galerie@kultura.tnv.cz, www.kulturatyn.cz

Tel.: 385 772 219, otevřeno: denně 10 – 17 h

Galerii provozuje Městské centrum kultury a vzdělávání

Un pomeriggio al Knit cafè

Decori natalizi con la carta. Questa è stata la sfida pomeridiana con il gruppo del lunedì all’Ibs. Ci siamo divertite a lavorare la carta in modo tale da ottenere un filo sottile per lavorarlo all’uncinetto. Un’esperienza nuova che ha sorpreso e divertito tutte le partecipanti. Poi i decori a forma rotonda decoreranno la vetrina dell’Ibs in via Cerratani a Firenze.

 

 

Nello studio di Romano Morando

Un invito per una presentazione dei miei lavori che mi ha sorpreso perché Romano Morando è un grande artista e un grande critico. Vive nel mondo artistico da sempre, conosce bene la storia contemporanea e vede tutto con una sensibilità fuori dal comune.

La serata è stata memorabile come sono le serate culturali da Romano Morando. In particolare sono stata colpita dalle sue parole di presentazione, profonde, critiche e delicate allo stesso tempo.

Nell’occasione Alessandro Lazzeri, giornalista ha pubblicato un articolo su Gazzetta Toscana:

Cecilia Chiavistelli: un viaggio al fondo dell’immagine

X+X una collettiva a Tyn Nad Vltavou

Il 2 settembre si inaugura la mostra collettiva internazionale organizzata dalla Galleria Slunce del Comune di Tyn Nad Vltavou nella Boemia del Sud.

Il progetto è curato da Petra Herotová.

L’esposizione sarà visibile fino al 29 ottobre 2017.

La sera delle rondini

Una bella sera per le rondini mosse dal vento tra gli alberi del Circolo la Rondinella. Intanto abbiamo nuovi progetti per il prossimo futuro: un nuovo corso a settembre e un’installazione in una libreria fiorentina.

15 rondini in volo verso il Torrino

Abbiamo pensato di invitare i nostri amici a trascorrere una serata insieme per inaugurare l’installazione site specific “15 rondini in volo verso il Torrino”, progetto che ha visto la luce durante le lezioni del corso “Carte ad Arte”che si è tenuto presso il Circolo la Rondinella del Torrino a Firenze da aprile a luglio.

 

L’installazione è pronta!

Dopo mesi di preparazione delle piccole sculture alate, ieri è stato il gran giorno dell’installazione delle 15 rondini di varie dimensioni, che da tempo attendevano di essere appese. Ieri, grazie all’aiuto insostituibile di Neri Biagi e Umberto Monti, che con la loro organizzazione sono riusciti ad appendere le rondini esattamente come io, Marlene, Rosaria e Sofia ce le siamo sempre immaginate. Il lavoro più delicato è toccato a Marlene e Sofia nella predisposizione dei fili sottili che tengono sollevate le rondini, dando una sensazione di leggerezza a tutta la composizione.

 

Il nido delle rondini

Alla Rondinella del Torrino prosegue il corso di lavori artistici realizzati con la carta, Il gruppo  che segue gli incontri di lavoro ha iniziato un interessante progetto che prevede l’installazione di un insieme di rondini inserite tra gli alberi che circondano lo spazio ricreativo. L’installazione vedrà il suo compimento alla fine di luglio e sarà una bella occasione per vedere lo spazio modificato dal nostro intervento. Non solo, ma sarà anche una serata dove i nostri amici e quelli della Rondinella saranno invitati a partecipare.

Intanto queste sono alcune delle foto di “work in progress” con tante rondini, vere e non, mentre il gruppo sta lavorando all’aperto, sotto il sole estivo, fabbricando i simpatici bipedi alati, portatori della bella stagione.

Un pomeriggio all’Ibs+Libraccio di Firenze

Grazie a Roberta Perugini questo pomeriggio di presentazione del corso Carte ad Arte è stato particolarmente interessante. Le partecipanti si sono rivelate incuriosite e pronte a elaborare dei progetti su della carta velina. Hanno disegnato, copiato, tagliato, incollato mentre insieme abbiamo parlato dei tanti modi di costruire sculture e fare delle belle realizzazioni.

    

 

 

  

 

 

 

 

Carte ad arte alla Rondinella del Torrino

Usare la carta per fare delle opere d’arte è una tecnica fantastica che si presta a una vasta gamma di elaborazioni per la sua versatilità e qualità intrinseche.

Tagliare, incollare, modellare, rivestire, costruire, bagnare, cucire… una ricerca sul modo di elaborare e realizzare oggetti, sculture e pitture con la manipolazione della carta. Lezioni pratiche si alternano a quelle teoriche, lettura e conoscenza di paper artists e papermakers, studio dei vari processi di lavorazione, visita ad atelier di artisti che lavorano la carta, incontri con personaggi del settore, visite a mostre ed eventi che hanno essenzialmente una corrispondenza con la nostra ricerca.

Sono previste anche brevi divagazioni su temi riguardanti la natura e di attualità come il riclico per ampliare la conoscenza e arricchire gli orizzonti personali.

Polymorphic Romanesque

Pannello realizzato unendo diversi strati di carta velina con colla vegetale per costruire la superficie materica. Il disegno è intagliato a mano.

Il motivo decorativo rappresentato nel quadro è stato ricavato dalle formelle marmoree intarsiate che circondano l’Edicola d’Altare del pavimento dell’Abbazia di San Miniato al Monte, a Firenze, nei pressi del Piazzale Michelangelo.

Realizzato nelle dimensioni originali, il pavimento intarsiato dalle cui formelle ho tratto ispirazione risale al 1207 ed è nel caratteristico stile romanico fiorentino con motivi geometrici e zoomorfi.

Polymorphic Romanesque – cm. 87 x 3 x 87 h. – 2016