Vltavotýnské symposium drobné grafiky / výstava účastníků

SYMPOSIUM

6. – 9. 6. 2018

Městský dům dětí a mládeže Týn nad Vltavou

VÝSTAVA

30. 6. – 26. 8. 2018, vernisáž 29. 6. v 17 h – Městská galerie Týn nad Vltavou / Dům U Zlatého slunce

Milan Bauer, Zbyněk Hraba, Cecilia Chiavistelli, Víťazoslav Chrenko, Josef Odráška, Miroslav Petřík, Anna Maria Szalwa, +hosté výstavy: Eva Hašková, OA, SOŠ a SOU Třeboň

Ústředním tématem III. ročníku symposia je knižní značka. Tímto zaměřením chceme zohlednit letošní 100. výročí Spolku sběratelů a přátel exlibris. Navzdory tématu jsme však nepozvali jenom tvůrce exlibris. Naším záměrem je obohacovat svět tradiční grafiky o nové přístupy a otevřít se do budoucna i možným experimentům.

Již potřetí do Týna, coby účastník symposia, přicestoval Milan Bauer, a dodělal tak třetí část triptychu „T.nská zvířena“. Ke kohoutovi a chrtovi z minulých ročníků přidal rybu vznášející se nad městem. Zachytil rovněž objekt Čestmíra Sušky, který je aktuálně instalován v parku u řeky. Pro exlibris zvolil motiv staré lodi s věnováním Miroslavovi Petříkovi. Tvorbě exlibris se věnuje od roku 1982. Návštěvu si podruhé zopakoval Víťazoslav Chrenko. Své dvě exlibris věnoval jubileu Spolku sběratelů a přátel exlibris, jehož je členem. Grafika Měsíční svit zobrazuje noční romantickou scénu s rostlinným motivem. V druhém případě kombinuje ženský motiv s imaginárním stromem a náznaky domků, které znázorňují domov (Sen o domově). Jeho ambicí bylo grafiky vyrýt takovým způsobem, aby byly na hranici možností linorytu. Víťazoslav Chrenko se tvorbě exlibris věnuje téměř výhradně, stejně jako je věrný technice linorytu. Jeho oblíbeným tématem jsou exlibris s motivy slovenských hradů a zámků. Nově pozvaným je Zbyněk Hraba. V barevném linorytu zde vytvořil exlibris pro Týn nad Vltavou. Barevným soutiskem matric se hlásí k odkazu Josefa Váchala a vyrývá zátiší, portréty, krajinné motivy ve všech ročních obdobích, při čemž nechybí ani „váchalovská“ Šumava. Od konkrétních forem občas odskakuje k abstraktnějším polohám, kde dominuje výrazná barevnost založená na kontrastu barev a na dekorativním pojetí. Josef Odráška, taktéž pozvaný poprvé, vymyslel netradiční exlibris: oboustranný tisk ve formě knižní záložky. Na ní zobrazil krokodýla, který „žere knihy“. Krokodýla s knihou však identifikujeme až po určité době. Josef Odráška je totiž sestavil z lineárních motivů, autorem nazývaných „špagety“. Podle nich jeho tvorbu můžeme identifikovat, i když, jak ukazuje i naše výstava, používá i jiné, reálnější, nebo naopak ještě více stylizované formy. Cecilia Chiavistelli (na symposiu poprvé, ale ve vltavotýnské galerii v minulosti několikrát vystavovala) natiskla černou a bílou verzi exlibris U Zlatého slunce. Jako podklad si zvolila střihový papír, který

ve své volné tvorbě často používá ve formě kašírované techniky. Exlibris Anny Marii Szalwy je inspirováno divadelním představením ,,Xięgi Schulza’’ (Schulzovy knihy), jehož premiéra probíhala v Polském divadle (Teatr Polski) ve Vratislavi zrovna ve dnech vltavotýnského symposia. Umělkyně pro tuto hru vytvářela animovaný scénografický prvek. Její exlibris je poctou a památkou na představení. Sedmičku účastníků uzavírá Miroslav Petřík. V technice leptu a akvatinty vytvořil půvabný exlibris pro manžele Hartmanovy. Exlibris i volné grafiky bývají s přírodním, architektonickým, nebo hudebním motivem. Objevují se i portréty známých osobností ze světa výtvarného či hudebního umění, ale také sportu. Miroslav Petřík je členem Spolku sběratelů a přátel exlibris. Velkým přínosem byla účast pana Milana Dřímala, mistra tiskařského oboru, který všem účastníkům grafiky vytiskl.

Jako host výstavy se svými drobnými grafikami představuje Eva Hašková. Její technikou je rovněž lept v kombinaci s akvatintou. V prostoru galerie hostuje OA, SOŠ a SOU Třeboň, jejíž posluchači pod vedením Petra Janského vytvořili objekty na téma kniha/exlibris. Výběr z těchto děl společně s dalšími skleněnými objekty doplňuje hlavní expozici galerie a pokračuje také v prostoru černé kuchyně.

Cesta do černé kuchyně vede přes dvorek, kde jsou nainstalována malířská díla účastníků plenéru u řeky Outdoormalba, který proběhl 19. 5. 2018 paralelně s festivalem Vltava Open. Výstavu na dvorku s názvem Outdoormalba tvoří plátna Conrada Erica Armstronga a Ladislava Hodného a akvarel Marie Michaely Šechtlové.

Poděkování za spolupráci a pomoc patří těmto osobnostem:

Kolegové a kolegyně z MCKV a MěDDM, Alois Sassmann, Milan Dřímal, Vlastimil Sobota, Veronika Hanušová

Petra Herotová

Vltavotýnské symposium drobné grafiky / výstava účastníků a hostů

Outdoorvýstava / Conrad Eric Armstrong, Ladislav Hodný, Marie Michaela Šechtlová

30. 6. – 26. 8. 2018

vernisáž v pátek 29. 6. v 17 h

hudební doprovod: Kapela MP3

doprovodný program:

sobota 21. 7. v 16 h komentovaná prohlídka s kurátorkou galerie

neděle 12. 8. v 15 h koncert Old Steamboat Jazz Band

Městská galerie Týn nad Vltavou

Dům U Zlatého slunce, náměstí Míru 37

galerie@kultura.tnv.cz, www.kulturatyn.cz

Tel.: 385 772 219, otevřeno: denně 10 – 17 h

Galerii provozuje Městské centrum kultury a vzdělávání